Carebot odhalí, co lidské oči možná nezachytí. Lékařům může významně pomociUmělá inteligence místo lékaře? Strojové učení se prosazuje i v medicíně a brněnský startup Carebot bude v tomto ohledu zřejmě posouvat hranice.


Daniel Kvak je doktorandem brněnské Masarykovy univerzity, jeho oborem je umělá inteligence a strojové učení. Společně se svojí ženou Karolínou, která studuje antropologii, vyvinuli model neuronové sítě, jejímž prostřednictvím umí na bázi strojového učení z rentgenových snímků bezpečně vybrat ty, které indikují patologie včetně covid-19.

„Aplikace Carebot dokáže na rentgenových snímcích hrudníku takřka okamžitě označit nálezy včetně ložiska onemocnění,“ říká zakladatel společnosti, jejíž práce vzbudila v odborných kruzích veliký zájem. Carebot pečlivě, se strojovou přesností a přitom efektivně vypátrá nálezy, kterých by si lékař v nemocničním provozu nemusel všimnout.

Onemocnění plic dokáže odhalit už v počáteční fázi a díky tomu může pomoci zachránit životy. „Využíváme metodu takzvaného počítačového vidění, nejde tedy v pravém slova smyslu o porovnávání snímků. Jde o algoritmus umělé inteligence neuronových sítí. Předkládáme síti desítky tisíc snímků s anotacemi, na základě toho se systém učí snímky posuzovat. Nesrovnává je však s žádnou vlastní databází,“ vysvětluje Kvak princip, na němž Carebot pracuje.

Celý článek najdete na webu Seznam Zprávy.

03/23/2022

Slide

Chcete si Carebot vyzkoušet?

Nahrajte RTG snímek hrudníku.

Nahrát snímky
cs_CZCzech